Найманці російського «Африканського корпусу» потрапили в засідку, організовану азавадськими повстанцями на півночі Малі.
Про це повідомив проєкт war_noir у своєму дописі в Х.
Засідка відбулася в районі туарезького міста Кідаль за допомогою протитанкових мін PRB-M3-A1 бельгійського виробництва.
У складі атакованого конвою перебували військовослужбовці Збройних сил Малі та російські найманці з «Африканського корпусу».
За інформацією проєкту LSI AFRICA, внаслідок підриву на мінах загинули четверо російських найманців, ще троє зазнали поранень.
На оприлюднених фото видно лише тягач із порожнім причепом для перевезення техніки. Враховуючи заявлену кількість загиблих та поранених, імовірно, у складі конвою була й інша техніка.
Атаки на російських найманців у Африці
Атаки на російських найманців у Малі мають систематичний характер. Зокрема, ще 6 лютого повідомлялося про засідку на бронемашину «ВПК-Урал», у якій перебували бойовики з «Африканського корпусу». Тоді напад було здійснено за допомогою вибухового пристрою з дистанційною активацією.
Раніше, наприкінці листопада 2024 року, бойовики пов’язаного з «Аль-Каїдою» угруповання JNIM (AQIM) організували засідку на конвой ПВК «Вагнер» на півдні Малі.
Для атаки використали саморобний вибуховий пристрій, внаслідок чого загинули шестеро найманців. Угруповання заявило про захоплення трофеїв — стрілецької зброї та спорядження.
Зокрема, було вилучено п’ять автоматів АК, ручний кулемет ПК/ПКМ калібру 7,62 мм та великокаліберний кулемет Khawad калібру 12,7 мм.
Ще одна масштабна атака сталася наприкінці липня 2024 року: тоді російських найманців та представників військової хунти знищили разом із бронемашиною китайського виробництва.
«Вагнер» покидає Малі
Нещодавно російська приватна військова компанія «Вагнер» оголосила про завершення своєї місії в Малі після понад трьох з половиною років присутності.
У своїй офіційній заяві ПВК повідомила, що місія завершена у зв’язку з виконанням головного завдання — повернення під контроль «законної влади» всіх регіональних центрів країни.
Російська присутність у Малі розпочалася у 2021 році після державного перевороту, внаслідок якого до влади прийшов полковник Ассімі Гоїта. Відтоді сили «Вагнера» активно співпрацювали з військовим режимом, беручи участь у бойових операціях проти низки збройних угруповань.
Основною метою була боротьба з ісламістськими формуваннями — Джамаат Нусрат аль-Іслам валь-Муслімін (JNIM) та Ісламською державою в Великій Сахарі (ISGS).
Одночасно загострилися бойові дії з туарезьким повстанським рухом — Координацією рухів Азаваду (CMA). Перемир’я, що діяло з 2015 по 2021 рік, було фактично зірване через порушення його умов новою владою та втручання ПВК.
Український слід
У липні 2024 року стало відомо, що повстанці-туареги в Малі завчасно отримали необхідну інформацію та ресурси для проведення збройної операції проти російських найманців приватної військової компанії «Вагнер».
Як повідомляло французьке видання Le Monde, українські спецслужби брали безпосередню участь у підготовці туарезьких повстанців, зокрема, навчаючи їх використанню безпілотних літальних апаратів.
За даними джерел видання, Україна також передавала повстанцям стратегічну інформацію про розташування та переміщення сил противника.
Не виключено, що саме ця допомога стала вирішальною під час дій повстанців, внаслідок яких було ліквідовано щонайменше 84 найманці ПВК «Вагнер».